
EN 10305-1 Hydrauliczna rura bez szwu ciągniona na zimno 42CrMo4 i 34CrMo4
Rury stalowe bez szwu ciągnione na zimno EN 10305-1 są przeznaczone do zastosowań precyzyjnych, wymagających kontrolowanych wymiarów, stałej grubości ścianek, małej chropowatości powierzchni i niezawodnych właściwości mechanicznych. Norma obejmuje rury okrągłe bez szwu ciągnione na zimno o średnicach zewnętrznych do 380 mm.
Produkt ten łączy precyzyjną technologię ciągnienia na zimno ze stalami stopowymi chromowo-molibdenowymi, takimi jak 42CrMo4 i 34CrMo4. Gatunki te zapewniają wyższą hartowność, odporność na zmęczenie i wytrzymałość niż konwencjonalne rury ze stali węglowej E215, E235 i E355.
42CrMo4 zalicza się do gatunków stopów określonych w normie EN 10305-1. W przypadku zamówień na stal 34CrMo4 produkcję rur, wymiary, jakość powierzchni i wymagania kontrolne można określić zgodnie z normą EN 10305-1, podczas gdy skład chemiczny stali oraz właściwości hartowane i odpuszczane są zwykle definiowane zgodnie z normą EN 10083-3 lub inną uzgodnioną normą materiałową.
Rury te nadają się do produkcji wytrzymałych cylindrów hydraulicznych, gdzie wymagane są dokładne wymiary, wysoka odporność na ciśnienie cykliczne, stabilność obróbki i niezawodna reakcja na obróbkę cieplną.
Dane techniczne
| Przedmiot |
Dostępna specyfikacja |
| Typ produktu |
Bezszwowa, precyzyjna rura stalowa ciągniona na zimno |
| Tworzywo |
Stal węglowa lub stal stopowa chromowo-molibdenowa |
| Główny standard |
EN 10305-1 |
| Standardy materiałowe |
EN 10083-3, seria ISO 683 lub uzgodniona norma równoważna |
| Główne stopnie |
42CrMo4, 34CrMo4, E215, E235, E355 |
| Stalowe numery |
1,7225, 1,7220, 1,0212, 1,0308, 1,0580 |
| Proces produkcyjny |
Przekłuwanie na gorąco, ciągnienie na zimno, obróbka cieplna, prostowanie i kontrola |
| Średnica zewnętrzna |
6–380 mm |
| Grubość ścianki |
1–35 mm |
| Długość |
1–12 m, dostępne długości cięte |
| Tolerancja średnicy zewnętrznej |
Według EN 10305-1 lub potwierdzonego rysunku |
| Typowa precyzja |
±0,05 do ±0,30 mm, w zależności od średnicy rury i warunków przetwarzania |
| Tolerancja grubości ścianki |
Zwykle ±5% do ±10%, w zależności od rozmiaru i specyfikacji zakupu |
| Tolerancja długości |
Typowo 0/+10 mm dla stałych długości; węższa tolerancja cięcia w drodze porozumienia |
| Prostota |
Zwykle nie więcej niż 0,5 mm na 1000 mm |
| Przekrój poprzeczny |
Okrągły |
| Chropowatość powierzchni |
Kontrolowane zgodnie ze stanem dostawy i specyfikacją zakupu |
| Stan powierzchni |
Ciągnione na zimno, jasne, trawione, fosforanowane, olejowane, śrutowane lub obrabiane maszynowo |
| Powierzchnia wewnętrzna |
Po narysowaniu, szlifowaniu i czernieniu na walcach, szlifowaniu lub na zamówienie |
| Obróbka cieplna |
+C, +LC, +SR, +A, +N, wyżarzane, normalizowane lub ulepszone cieplnie |
| Stan końcowy |
Końce gładkie, końce z gratowaniem, końce sfazowane lub końce obrobione maszynowo |
| Dokumenty kontrolne |
EN 10204 2.2, 3.1 lub 3.2 zgodnie z umową |
| Zarządzanie jakością |
ISO9001 |
| Testowanie |
Analiza chemiczna, próba rozciągania, kontrola wymiarowa, kontrola wizualna i opcjonalne badania nieniszczące |
| Ochrona |
Olej zapobiegający rdzy, zaślepki końcowe z tworzywa sztucznego, opakowania w wiązkach lub w drewnianych skrzyniach |
Główne cechy
Wysoka wytrzymałość po hartowaniu i odpuszczaniu
Rury 42CrMo4 mogą osiągnąć minimalną granicę plastyczności około 900 MPa i wytrzymałość na rozciąganie 1100–1300 MPa po hartowaniu i odpuszczaniu, a odpowiedni przekrój nie jest większy niż 16 mm.
Rury 34CrMo4 mogą osiągnąć minimalną granicę plastyczności około 800 MPa i wytrzymałość na rozciąganie 1000–1200 MPa w porównywalnych warunkach hartowania i odpuszczania.
Ostateczne gwarantowane wartości zależą od grubości ścianki, przekroju linijki, parametrów obróbki cieplnej, orientacji próbki i obowiązującej specyfikacji materiału.
Kontrolowana chemia chromu i molibdenu
42CrMo4 zawiera około 0,90–1,20% chromu i 0,15–0,30% molibdenu. Ta kombinacja stopów poprawia hartowność i umożliwia uzyskanie mikrostruktury o wyższej wytrzymałości przez ściankę rury.
34CrMo4 zawiera podobny zakres chromu i molibdenu, ale ma niższą zawartość węgla, około 0,30–0,37%. Zapewnia zatem użyteczną równowagę pomiędzy wytrzymałością, wytrzymałością, obrabialnością i reakcją na obróbkę cieplną.
Precyzyjne wymiary ciągnione na zimno
Ciągnienie na zimno poprawia powtarzalność średnicy zewnętrznej, średnicy wewnętrznej, grubości ścianki, okrągłości i prostoliniowości w porównaniu z konwencjonalnymi rurami bez szwu wykończonymi na gorąco.
W przypadku wybranych wymiarów zdolność wymiarową można kontrolować w zakresie około ±0,05 mm. Ostateczną tolerancję należy potwierdzić w zależności od rozmiaru rury, grubości ścianki, stanu dostawy i wymaganego naddatku na obróbkę.
Wiele warunków obróbki cieplnej
Dostępne warunki dostawy EN 10305-1 obejmują:
| Symbol |
Tradycyjne oznaczenie |
Stan dostawy |
| +C |
BK |
Twardy, ciągniony na zimno, bez obróbki cieplnej po ostatecznym ciągnieniu |
| +LC |
BKW |
Miękki, ciągniony na zimno, z lekkim wykończeniem po obróbce cieplnej |
| +SR |
BKS |
Ciągnione na zimno i odprężane |
| +A |
GBK |
Wyżarzane w kontrolowanej atmosferze |
| +N |
NBK |
Normalizowany w kontrolowanej atmosferze |
Nadaje się do dalszej obróbki
Rury mogą być dostarczane z naddatkiem na wytaczanie, honowanie, wycinanie, nagniatanie na rolkach, gwintowanie, wiercenie lub toczenie precyzyjne.
W przypadku, gdy będzie wykonywana znaczna obróbka skrawaniem, zaleca się dostawę odprężoną lub wyżarzoną. Hartowanie i odpuszczanie jest odpowiednie, gdy gotowy element wymaga większej wytrzymałości i odporności na zmęczenie.
Nasze zalety
Kontrola wymiarowa obróbki cylindrów i luf
Częstym problemem zakupowym jest to, czy rura zachowa wystarczający naddatek na obróbkę, unikając jednocześnie nadmiernego czasu wytaczania lub honowania.
Dlatego też średnicę zewnętrzną, średnicę wewnętrzną, grubość ścianki, owalność i prostoliniowość można sprawdzić na podstawie zatwierdzonego rysunku wymiarowego. W przypadku produkcji o stałej długości, przed wysyłką można również sprawdzić prostopadłość cięcia i powierzchni czołowej.
Zapisy z inspekcji mogą obejmować:
Pomiary średnicy zewnętrznej w wielu pozycjach
Pomiary grubości ścianki na obwodzie
Pomiary średnicy wewnętrznej, jeśli są dostępne
Kontrola prostoliniowości na całej długości rury
Kontrola długości i prostopadłości końców
Zmniejsza to ryzyko niewystarczającego naddatku na obróbkę, nadmiernego usuwania materiału lub niespójnych wymiarów wykończonego otworu.
Możliwość śledzenia obróbki cieplnej dla 34CrMo4 i 42CrMo4
Właściwości rur chromowo-molibdenowych zależą w dużym stopniu od temperatury austenityzacji, wydajności hartowania, temperatury odpuszczania, grubości ścianki i jednorodności pieca.
Każdą partię produkcyjną można zatem kontrolować na podstawie liczby cieplnej i partii poddanej obróbce cieplnej. Skład chemiczny, właściwości rozciągające, twardość i warunki obróbki cieplnej można zapisać w certyfikacie kontroli EN 10204.
W razie potrzeby dodatkowe kontrole mogą obejmować:
Badanie twardości każdej partii poddanej obróbce cieplnej
Próba rozciągania metodą cieplną i wielkością
Badanie mikrostruktury
Kontrola głębokości odwęglenia
Próba udarności w uzgodnionej temperaturze
Zapewnia to lepszą identyfikowalność niż poleganie wyłącznie na nominalnym oznaczeniu gatunku.
Kontrola powierzchni i kontrola nieniszcząca przed wysyłką
Defekty powierzchniowe, nieciągłości wewnętrzne i zgorzelina mogą zwiększać straty podczas obróbki lub zmniejszać wydajność zmęczeniową w cyklicznych operacjach hydraulicznych.
Rury są zatem poddawane kontroli wzrokowej i mogą być poddawane opcjonalnym testom prądów wirowych, ultradźwiękowym, magnetycznym lub hydraulicznym, zgodnie z ustalonymi kryteriami akceptacji.
W przypadku obrobionych maszynowo rur cylindrów hydraulicznych powierzchnię wewnętrzną można również sprawdzić pod kątem chropowatości, zarysowań, zakładek, wżerów i lokalnych różnic wymiarowych. Po kontroli można zastosować olej ochronny i zaślepki końcowe, aby zmniejszyć korozję i zanieczyszczenie podczas transportu.
Standardy wykonania
| System standardowy |
Obowiązująca norma |
| PL |
EN 10305-1 dla precyzyjnych rur stalowych bez szwu ciągnionych na zimno |
| PL |
EN 10083-3 dla stali stopowych do ulepszania cieplnego, w tym 34CrMo4 i 42CrMo4 |
| ISO |
Seria ISO 683 dla stali do ulepszania cieplnego, stopowych i automatowych |
| ASTM |
ASTM A519 dla bezszwowych rur mechanicznych ze stali węglowej i stopowej |
| ASTM |
ASTM A29/A29M – ogólne wymagania dotyczące prętów stalowych i odniesienia do chemii stopów |
| HAŁAS |
DIN EN 10305-1 dla rur precyzyjnych bez szwu ciągnionych na zimno |
| JIS |
JIS G 4053 dla stali niskostopowych do zastosowań konstrukcyjnych maszyn |
| GB |
GB/T 3077 dla stopowych stali konstrukcyjnych |
| GB |
GB/T 3639 dla precyzyjnych rur stalowych bez szwu ciągnionych na zimno lub walcowanych na zimno |
| GOST |
GOST 8734 dla rur stalowych bez szwu formowanych na zimno |
Aplikacja
Beczka cylindra hydraulicznego o dużej wytrzymałości
Rura służy do produkcji cylindra cylindra hydraulicznego do sprzętu budowlanego.
Typowa trasa produkcji to:
Produkcja rur bez szwu ciągnionych na zimno
odprężanie, wyżarzanie lub hartowanie i odpuszczanie
Prostowanie rur i kontrola wymiarowa
Wytaczanie lub wycinanie średnicy wewnętrznej
Nagniatanie lub honowanie walców
Obróbka końcowa i przygotowanie portu
Oczyszczanie powierzchni i ochrona antykorozyjna
Kontrola ciśnienia końcowego i wymiarów
42CrMo4 lub 34CrMo4 wybiera się, gdy cylinder cylindra wymaga większej wytrzymałości, odporności na zmęczenie lub odporności na wstrząsy mechaniczne, niż może zapewnić konwencjonalna precyzyjna rura E355.
Wymaganą grubość ścianki i warunki obróbki cieplnej należy obliczyć biorąc pod uwagę maksymalne ciśnienie robocze, cykliczne zmiany ciśnienia, średnicę wewnętrzną, projekt połączenia końcowego, naddatek na korozję, temperaturę i obowiązujące zasady projektowania urządzeń ciśnieniowych.
Skład chemiczny
| Stopień |
Numer stali |
C |
Si |
Mn |
P Maks. |
S Maks. |
Kr |
Pon |
Glin |
| E215 |
1.0212 |
≤0,10 |
≤0,05 |
≤0,70 |
0,025 |
0,025 |
— |
— |
≥0,025 |
| E235 |
1.0308 |
≤0,17 |
≤0,35 |
≤1,20 |
0,025 |
0,025 |
— |
— |
≥0,015 |
| E355 |
1,0580 |
≤0,22 |
≤0,55 |
≤1,60 |
0,025 |
0,025 |
— |
— |
≥0,020 |
| 34CrMo4 |
1,7220 |
0,30–0,37 |
≤0,40 |
0,60–0,90 |
0,025 |
0,035 |
0,90–1,20 |
0,15–0,30 |
— |
| 42CrMo4 |
1,7225 |
0,38–0,45 |
≤0,40 |
0,60–0,90 |
0,025 |
0,035 |
0,90–1,20 |
0,15–0,30 |
— |
Właściwości mechaniczne
Poniższe wartości przedstawiają różne warunki dostawy i nie należy ich interpretować jako bezpośrednio zamienne.
Wartości E215, E235 i E355 dotyczą stanu znormalizowanego, +N.
Wartości 34CrMo4 i 42CrMo4 odnoszą się do stanu ulepszonego cieplnie dla odcinka linijki nieprzekraczającego 16 mm. W przypadku większych przekrojów obowiązują inne wartości.
| Stopień |
Numer stali |
Stan dostawy |
Granica plastyczności Min. MPa |
Wytrzymałość na rozciąganie MPa |
Wydłużenie Min. % |
Energia uderzenia Min. |
| E215 |
1.0212 |
+N znormalizowane |
215 |
290–430 |
30 |
Zgodnie z umową |
| E235 |
1.0308 |
+N znormalizowane |
235 |
340–480 |
25 |
Zgodnie z umową |
| E355 |
1,0580 |
+N znormalizowane |
355 |
490–630 |
22 |
Zgodnie z umową |
| 34CrMo4 |
1,7220 |
Hartowane i odpuszczane, przekrój linijki ≤16 mm |
800 |
1000–1200 |
11 |
35 J |
| 42CrMo4 |
1,7225 |
Hartowane i odpuszczane, przekrój linijki ≤16 mm |
900 |
1100–1300 |
10 |
Zgodnie z umową |






P: Czy jesteś firmą handlową lub producentem?
Odp.: producent, może również handlować.
P: Jak długi jest czas dostawy?
Odp.: Ogólnie rzecz biorąc, jest to 10-15 dni, jeśli towar jest w magazynie, lub 30-40 dni, jeśli towar nie jest w magazynie,
to zależy od ilości.
P: Czy dostarczasz próbki? Czy jest to bezpłatne czy dodatkowe?
Odp.: Tak, możemy zaoferować próbkę bezpłatnie, ale musimy zapłacić koszty frachtu.
P: Jakie są warunki płatności?
Odp.: Płatność <= 2000 USD, 100% z góry. Płatność> = 2000 USD, 30% T/T z góry, saldo przed wysyłką.
Jeśli masz inne pytanie, skontaktuj się ze mną.